Vévoda a já

Vévoda a já

Série:
Nakladatel:

Format: 130x200mm

ISBN: 978-80-249-4394-7

Jednoho večera jsem nemohla spát, tak jsem se podívala na seriál Bridgertonovi na Netflixu. Celý. Naráz. Zhruba v půlce (v době vášnivých líbánek), jsem si řekla, že by se to asi lépe četlo, než abych na to koukala v televizi. A taky se taky stalo, ačkoliv obvykle ženské romány nečtu.

Děj je docela jednoduchý. Mladá šlechtična Daphne už se druhým rokem plahočí po všech plesech v okolí, má ovšem problém najít si vhodného partnera. Není to tím, že by byla ošklivá, naopak je považovaná za pěknou, ovšem co naplat, jediný, kdo se jí dvoří, je přihlouplý Nigel Berbrook.

Na druhé straně je zde vévoda Simon Basset, který právě dorazil do Londýna. Pohledný muž v nejlepších letech s dobrým postavením a nezměrným bohatstvím okamžitě upoutá zuřivou pozornost všech matek, které doma mají neprovdané dcery. Simon se však zapřísáhl, že se nikdy neožení.

Daphne a Simon se poprvé setkají za poněkud netradičních okolností a téměř okamžitě se domluví i na netradičním řešení svých problémů: Budou předstaírat, že se Simon Daphne dvoří. On tak bude v očích společnosti zadaný a bude mít klid od všech matek – stíhaček, ona přitáhne pozornost mužů, protože pokud je dobrá pro vévodu, je dobrá pro kohokoliv.

Jejich plán, jak se zdá, vychází perfektně. Má ovšem jeden velký háček – zamilují se do sebe. Proč háček? Protože Simon se nechce ženit a v žádném případě nechce děti. Rodinný život je však přesně to, po čem Daphne touží.

Zprvu milá romantická komedie se zvrhne v rodinné drama, které vyústí v tvrzení, že žena by měla sáhnout k jakýkoliv prostředkům, aby svého muže změnila k obrazu svému.

Je ovšem jasné, že od odpočinkové četby nemůžeme čekat žádné hlubokomyslné úvahy, ani pitvání lidského neštěstí. Za co je však nutné sklonit autorce poklonu, jsou hlavní postavy – Simon a Daphne. Daphne jako dlouhodobě neprovdanou jsem již zmiňovala. A Simon? Ten se na první pohled jeví jako chladný, odtažitý a úsečný. Mohl by se jevit jako typický kus ledu, který známe z jiných milostných románů. Ale on takový není, jen nerad mluví s lidmi kvůli trauma z dětství.

Ve výsledku dostaneme knihu, která má promyšlené hlavní hrdiny, postupné rozvíjení romance, taky trochu té erotiky a na závěr manželskou krizi a dobrý konec. Osobně mi tam ta manželská krize neseděla a byla svým způsobem docela nechutná – ne popisem, spíše v obecné rovině. Nejsem moc fanda narativu „změň si svého partnera k obrazu svému“.

Také označení „historický román“ je nutno brát s rezervou. Děj knihy se odehrává v první polovině 19. století, ale slouží spíš jako exotická kulisa, než že by odrážela skutečné poměry dané doby. Pokud by vás zajímal seriál, je třeba tohle mít na paměti. Četla jsem hodně stížností na to, že tam hráli snědí herci a že to není dobové – jako by snad dobové bylo dávat dohromady nějakou nevýznamnou šlechtičnu s princem. Jak v knize, tak v seriálu je historie pouze kulisou s hezkými kostými. A mimo to, Simonovy ledově modré oči mě v knize neskutečně otravovaly (byly zmíněny asi milionkrát), zatímco seriálový Simon byl mnohem více sexy – a co si budeme povídat, to je v tomto druhu románů důležité.

Proč číst

  • Hledáte oddechové čtení
  • Chcete romantickou komedii
  • Viděli jste seriál a líbil se vám
  • Máte rádi historickou romantiku
  • Dobře zpracované postavy

Proč nečíst

  • Dbáte na historickou přesnost
  • Viděli jste seriál a nebavil vás
  • Romantické komedie vás neberou
  • Chcete vyloženě erotický román