Půlměsíční město: Rod země a krve

Půlměsíční město: Rod země a krve

Nakladatel:

Published: 5. 10. 2020

Format: 145x205

Co vznikne, když necháte spisovatelku příliš dlouho bez sexu? Rod krve a země vznikne. Rozsáhlý román s neodolatelnou obálkou v sobě skrývá mnoho žáru! Od Maasové má druhá kniha. Předtím jsem četla jen Skleněný trůn a to ještě v originále. Ten mě bavil, tak jsem se nenechala odradit ani mnoha stranami Rodu země a krve, ani mým odporem k young adult. A jak to dopadlo?

Rod krve a země se točí kolem mladé polo-víly Bryce, která žije ve světě, který neshlíží na obyčejné smrtelníky s velkými sympatiemi, a na pololidi také ne. Bryce, ač se téměř denně střetává s předsudky ostatních, má skvělé přátele – především vlčici Daniku, se kterou je jedna ruka. Platí za dvojici, která je připravena ke každé nepleše. A pro Bryce se blýská na lepší časy i na poli milostném, protože ji po dlouhém vzájemném oťukávání pozve na rande jeden člen Daničny smečky.

Ale to vše se změní. Stačí jedna noc, jedna divoká párty a Bryciin svět zanikne. Když se nad ránem vrací domů ve velmi pocuchaném stavu, najde celou vlčí smečku roztrhanou na kusy. Zdá se, že za tím stojí smrtelnická teroristická skupina a jejich vůdce je odsouzen, aby shnil ve vězení. Ovšem nic není, jak to vypadá. Podivným umrtím dochází znovu a Bryce je požádána, aby pomohla záhadu vyřešit. Dostává se takpod ochranu Athalara, nechvalně známého vraha. Ovšem, jak už bylo řečeno, nic není takové, jak se na první pohled zdá…

Proč Rod země a krve nečíst?

 • Vše se točí kolem sexu. Vážně. Málokdy v knize narazíte na situaci, kdy by se setkal muž a žena a ihned nemysleli na to, jaký by byl ten druhý v posteli. A taky jsou všichni sexy. Hodně sexy. Dlouhé nohy, prsa, boky, hrající svaly a vyrýsované břišáky. Nikdo není ani trochu pudink.
 • Erotické scény. Prosím, už nikdy žádné „hledání jeskyňky“.
 • Příliš málo stratifikace jazyka, příliš mnoho nadávek. Nejsem nijak zvlášť prudérní (aspoň myslím), ale všeho moc škodí. Hlavně v pásmu vypravěče, který se tváří jako nestranný pozorovatel. Ten by neměl nadávat – nemá přece k nikomu žádný vztah. Nebo Maasová nezna jiný popis osobnosti, než že „je to zmrd“? Nehledě na to, že vulgarity se nehodí do každé situace. A místodržitel města by nemusel mluvit jako tvůj kámoš od piva. Působí to příšerně pubertálně, jako by všem bylo patnáct.
 • V knize je všechno. Doslova. Má to osm set stran a autorka do toho narvala všechno, co se dalo. Detektivka, věštby, magie, technika, sociální nerovnosti, nenávist, osudová láska, love-hate relationship, velká finální bitva… Prostě všechno. Jenže ono je méně někdy více, protože i na tak impozantním rozsahu nejde takové kvantum věcí dotáhnout k dokonalosti a z některých zůstanou pouhé pahýly.
 • Bryce sice nesnáší „alfablbce“ (myslím, že ten výraz perfektně vysvětluje sám sebe), ale nakonec se z jednoho posadí na prdel. Athalar mi byl extrémně nesympatický. Prostě alfa samec, pod jehož doteky se spouští Niagárské vodopády a ženy sténají rozkoší.
 • Osudová láska. V tomto podání fakt ne. On byl uvrhnut do otroctví, protože svou vyvolenou milovat tak, až kvůli ní vedl povstání, a když zemřela, nebyl schopen s nikým nic mít. Ale jinak fakt celý život čekal na úplně jinou.
 • Mobily, vrtulníky, tanky… ale čarodějnice – koště!
 • Srdceryvná moudra o životě od mrtvých.
 • Po konci asi skončím na inzulinu.

Proč Rod země a krve číst?

 • Velmi zajímavý a originální svět, který spojuje magii a technologii.
 • Velmi dobře propracované postavy. Pokud budu předstírat, že konec neexistuje, tak až překvapivě věrohodné.
 • Skvěle zpracovaný love-hate relationship. Ten začátek plný naschválů byl úžasný.
 • Napínavá detektivní zápletka, na které se ukazuje, že to vše není jen prvoplánový mišmaš, ale že minimálně tahle část je skvěle promyšlená.
 • Záporák skončí ve vysavači.

Na svůj žánr to nebylo špatné. Místo dokonce velmi napínavé! Ale i tak jsem místy při čtení trpěla, kolikrát jsem šla raději pracovat, než abych četla dále. Takže to bylo trochu utrpení. Nevím, jestli zkusím přelouskat i další díl – pokud teda nebude mít hezkou obálku, protože hezké obálky já můžu. Rozhodně však doporučuju všem milovníkům – tedy v tomto případě spíše milovnicím – dobrých konců, hřejivé lásky, tajemství a akce.