2.0Overall Score

Tampa

Poslední dobou mám štěstí na knihy, které nějakým způsobem tematizují sexuální zneužívání dětí. Nijak se cíleně nevyhledávám, ale když už na nějakou narazím, málokdy ji nechám bez povšimnutí. Je ...

 • Znechucení z děje
  3.0
 • Zvracení z postav
  1.0
 • Znudení
  2.0
 • Smutek z nesplněných slibů
  3.0
 • Osypky z jazyka
  1.0
Tampa

Tampa

Nakladatel:

Published: 2014

Format: pevná / vázaná s přebalem

Poslední dobou mám štěstí na knihy, které nějakým způsobem tematizují sexuální zneužívání dětí. Nijak se cíleně nevyhledávám, ale když už na nějakou narazím, málokdy ji nechám bez povšimnutí. Je to prostě zajímavé téma – je velké, je palčivé a stačí málo a stane se autorovou zkázou. Román Tampa americké autorky Alissy Nutting ovšem trochu vyčnívá z davu.

Napřed si ale dovolím shrnutí mé dosavadní četby na toto téma. Začalom to knihou Kdo chytá v síti, která navazuje na stejnojmenný dokumentární snímek. Následovala Má temná Vanessa, která tematizuje vztah učitele a jeho svěřenkyně. A nemůžu opomenou Svolení, autobiografický román, v němž autorka vzpomíná na svá dětská léta a vztah s dospělým spisovatelem. A z Českých luhů a hájů můžu uvést Poupátka, v němž je pohledem školačky popsáno systematické zneužívání ze strany vedoucího divadelního kroužku. A především Žil jsem jako pedofil, autobiografická zpověď muže, který byl za zneužívání nezletilých několikrát trestán, kromě pohledu do duše pedofila kniha obsahuje také odbornou předmluvu, která přibližuje problematiku pedofilie a jejího zvládání pod dohledem psychiatrů.

Všechny tyto knihy mají jedno společného – predátorem je muž a obětí (až na Žil jsem jako pedofil, kde jsou oběťmi chlapci) je mladá dívka. A v tom je román Tampa tak unikátní. Hlavní hrdinkou je Celeste, která je neovladatelně přitahována mladými chlapci. I proto se rozhodne stát se učitelkou druhého stupně základní školy. A je skvělá učitelka, mladá, nadšená, neskutečně sexy… ale vychovávat mládež necítí jako poslání, je to jen prostředek, jak se dostat k objektům své touhy.

Autorka nám dává nahlédnout pod kůži ženě – predátorce. Sociopatické, zvrácené predátorce, která má svůj typ, svou metodu lovu a neštítí se ničeho, aby dosáhla extáze, které může dosáhnout jen díky nedospělým chlapeckým tělům. A že je to opravdu naturalistický pohled. Jsme vtaženi do živých sexuálních fantazií i chladných kalkulací.

Erotický román?

Kniha je prošpikovaná detailnámi popisy Celestiných sexuálních dobrodružství a erotických představ. Sexu je tam snad až příliš. Ale s označením „erotický román“ bych byla opatrná. Sexuální popisy v Tampě spíše než k potěšení slouží jako nástroj hnusu. Autorka doslova nutí čtenáře, aby s Celeste prožíval intenzivní sexuální uspokojení, zároveň je však neustále konfrontován s faktem, že se jedná o nezletilého. Určitě to není čtení, které by si čtenář užíval, jak to u erotických románů bývá.

Tak o čem to je?

Jestli Tampa ukazuje něco přímo geniálně, tak je to důvod, proč je vztah dospělého s teenagerem špatný. Román, který je rozkročený mezi Má temná Vanessa (vztah žák – učitel) a Žil jsem jako pedofil (pohled pedofila), v sobě ukrývá úžasnou pasáž:

“You don’t look as old as you are,” he countered. “In a few years no one will even know there’s an age difference when we’re together. When I’m in college everyone will think you’re my college girlfriend.”

“Don’t fast-forward,” I said. “We need to enjoy every second of this.” The phrase “when I’m in college” made me feel kicked in the skull. It was like seeing a plate of my favorite meal that had been left out for a week and now was rotting and festering with maggots—I wouldn’t be able to enjoy a second helping of Jack tonight with that image in my head. I began to kiss his chest, closing my eyes and tucking my nose beneath his arm, hoping the odor would act like a smelling salt and wake me up from the horrible vision of Jack matured.

Zatímco Jack je beznadějně zamilovaný a plánuje budoucnost, Celeste ví, že jejich vztah brzy skončí. V románu Svolení se tato problematika taky řeší, ale z pohledu oběti. Ovšem chladné úvahy predátora, zatímco mladý kluk se jí vyznává z lásky, je děsivé. Je v tom sexuální přitažlivost, která časem zmizí. Není to láska napořád. A predátor to ví, predátor nemiluje, využívá objekt své touhy pouze jako nástroj.

Celeste je dozajista predátor. Má svůj typ, svoji metodu, má promylšené kroky, jak si s obětí co nejvíce užít a nebýt chycena. A neštítí se ničeho, i když jde o život, myslí především na sebe a na své bezpečí. A docela mi to sedí s poznatky z knihy Žil jsem jako pedofil, ačkoliv zde pán nebyl takový sociopat jako Celeste, oba si uvědomovali, že to, co dělají, je špatné, ale ani jeden z nich si nepřipouštěl vinu, respektivě, že si nezaslouží trest.

A bylo to dobré?

Ačkoliv má román Tampa hodně silných momentů, celkově vyznívá dost naprázdno. Chybí tomu silná pointa. A takové téma si ji rozhodně zaslouží. Místo toho sledujeme, jak hlavní hrdinka unikne vězení a nadále si brousí zuby na mladé chlapce. Samozřejmě lze namítat, že pointou příběhu je to, že se tito lidé nikdy nezmění, nicméně tomu chyběla ta síla. Celeste vyšuměla do ztracena i se svými choutkami.

Navíc bylo v knize až příliš mnoho sexu. Obecně vzato to nevadí, detailní popisy zde podtrhují Celestinu zvrácenost. Sex má v knize své místo, není tam samoúčelně. Ale je ho tam tolik, že pohřbívá děj. Ačkoliv kniha není rozsíhlá, je v ní tolik sexu, že důležité události jako je odhalení či soud se zdají být jenom drobnou episodou v Celestině honbě za mladíky.

A co oběti?

Možná to byl autorčin záměr, ale já jako čtnář jsem si nemohla odpustit drobné rozčarování nad tím, že utrpení obětí není dostatečně zvýrazněno. Vzhledem k tématu je obtížné odpoutat se od Celestiných obětí. A dokonce se nebojím tvrdit, že se to tak nějak čeká. Že dostaneme tu emociální nálož trpící oběti, že budeme trpět s ní. Že si znovu a znovu budeme připomínat věci, které všichni dobře víme – že vztah dospělého s mladistvým není vlastně vztah. Ale Tampa je spíš sondou do Celestiny duše, Celeste rány, které způsobí, nezajímají a tak jim není dán prostor.

Na závěr

Tampa je román pro otrlé, o tom není pochyb. Nelze ho číst bez zhusení. Není ti příjemné čtení a není to uspokojující čtení. Spousta věcí není řečena a někdy jsem na pochybách, jestli záměrně, nebo omylem. Ale určitě je to dílo, které čtenáře vyprovokuje k přemýšlení, ať chce, nebo ne (už jen proto, že se musí rozmyslet, jestli se mu román líbil).

Není taky od věci zmínit, že autorku k napsání inspirovaly skutečné události. Alisa Nutting totiž v novinách poznala svou bývalou spolužačku Debru Lafave, která byla odsouzena za zneužívání mladistvých. Lafave se mimojiné proslavila tím, že obhajoba tvrdila, že je příliš krásná na to, aby šla do vězení.

Proč číst

 • Téma zneužívání mladistvých
 • Pohled do duše sexuálního predátora
 • Žena zneužívá chlapce
 • Podněty k zamyšlení
 • Bez jinotajů
 • Naturalistické

Proč nečíst

 • Opomíjen hlubší pohled na oběti a jejich utrpení
 • Naturalisticky popsaný sex s nezletilými
 • Jedna sexuální scéna za druhou
 • Málo vyostřená pointa
 • Nedostatečný trest pro Celeste